Mexico Girls Wrestling Compete At Capital City Tournament

The Mexico girls wrestling team competed at the Capital City tournament yesterday (Friday).

Here are the individual match results:

Advertisement

110

Alizabeth Welch (3-1) placed 2nd.

  • Round 1 – Alizabeth Welch (Mexico) 3-1 won by fall over Abbigail Witt (Capital City) 4-10 (Fall 4:24)
  • Round 2 – Alizabeth Welch (Mexico) 3-1 won by fall over Stormy Drury (Versailles) 2-4 (Fall 0:27)
  • Round 4 – Katherine Bowen (Mexico) 26-2 won by fall over Alizabeth Welch (Mexico) 3-1 (Fall 2:50)
  • Round 5 – Alizabeth Welch (Mexico) 3-1 won by fall over Samantha Bennett (Camdenton) 12-14 (Fall 5:00)

110

Katherine Bowen (26-2) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Round 1 – Katherine Bowen (Mexico) 26-2 won by fall over Stormy Drury (Versailles) 2-4 (Fall 0:29)
  • Round 2 – Katherine Bowen (Mexico) 26-2 won by fall over Samantha Bennett (Camdenton) 12-14 (Fall 2:43)
  • Round 3 – Katherine Bowen (Mexico) 26-2 won by fall over Abbigail Witt (Capital City) 4-10 (Fall 0:49)
  • Round 4 – Katherine Bowen (Mexico) 26-2 won by fall over Alizabeth Welch (Mexico) 3-1 (Fall 2:50)

141

Brett Iman (1-7) placed 5th and scored 1.0 team points.

  • Round 1 – Krystal Fisher (Versailles) 9-10 won by fall over Brett Iman (Mexico) 1-7 (Fall 1:11)
  • Round 2 – Socorro Rodriguez (Rock Bridge) 16-6 won by fall over Brett Iman (Mexico) 1-7 (Fall 0:22)
  • Round 3 – Madison Hayman (Poplar Bluff) 12-12 won by fall over Brett Iman (Mexico) 1-7 (Fall 1:04)
  • Round 4 – Lucinda Baker (Camdenton) 11-11 won by fall over Brett Iman (Mexico) 1-7 (Fall 0:08)

159

Tessa Higgins (5-10) placed 6th and scored 5.0 team points.

  • Round 1 – Alleigh Culley (Hillsboro) 5-4 won by fall over Tessa Higgins (Mexico) 5-10 (Fall 1:17)
  • Round 2 – Kylee Hayman (Poplar Bluff) 14-13 won by fall over Tessa Higgins (Mexico) 5-10 (Fall 1:16)
  • Round 3 – Tessa Higgins (Mexico) 5-10 won by fall over Ava Garnett (Hannibal) 0-4 (Fall 1:06)
  • Consolation Bracket – Tessa Higgins (Mexico) 5-10 received a bye () (Bye)
  • 5th Place Match – Sydney Zimmerman (Hannibal) 7-7 won by fall over Tessa Higgins (Mexico) 5-10 (Fall 1:59)

174

Shelby Shramek (12-11) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Shelby Shramek (Mexico) 12-11 won by fall over DejaNette Wallace (Jefferson City) 5-23 (Fall 5:24)
  • Round 2 – Shelby Shramek (Mexico) 12-11 won by fall over Akaria Allison (Hannibal) 0-15 (Fall 1:19)
  • Round 3 – Shelby Shramek (Mexico) 12-11 won by fall over Jameshia Bennett (Smith-Cotton) 17-7 (Fall 5:36)
  • Round 4 – Zoë Freeman (Poplar Bluff) 26-0 won by fall over Shelby Shramek (Mexico) 12-11 (Fall 0:22)

194

Matty Tolbert (10-14) placed 4th and scored 11.0 team points.

  • Round 1 – Matty Tolbert (Mexico) 10-14 won by fall over Wilma Burgos Flores (Camdenton) 6-13 (Fall 0:40)
  • Round 2 – Matty Tolbert (Mexico) 10-14 won by fall over Kyla Finney (Jefferson City) 0-4 (Fall 1:46)
  • Round 3 – Lily Burns (Tipton) 28-4 won by fall over Matty Tolbert (Mexico) 10-14 (Fall 1:44)
  • Championship Bracket – Maris Ollison (Versailles) 16-6 won by fall over Matty Tolbert (Mexico) 10-14 (Fall 2:21)
  • 3rd Place Match – Rebecca Porting (Capital City) 12-7 won by fall over Matty Tolbert (Mexico) 10-14 (Fall 4:20)