Norm Stewart Classic Schedule of Games Released

A complete list of match-ups for this year’s Norm Stewart classic is now available.

This year’s classic will take place for the first time at Mizzou Arena after 11 years at Columbia College’s Southwell Complex.

Advertisement

9 Columbia teams will compete.

The Mexico Bulldogs boys take on the  Centralia Panthers at 11 pm on Friday, December 6th.

The Community R6 boys and girls have early games on Sunday, December 8th with CR-6 boys taking on Otterville at 4 am and the CR-6 girls facing the Otterville girls at 6 am.

24 games will be played consecutively starting December 6th at 5 pm and ending on Sunday, December 8th at 4 pm.

Two games will be broadcast on ESPNU that will feature defending Oklahoma 6A boys state champions Booker T. Washington against St. Louis Christian.

The other game sees the Tolton boys take on Mehlville.

List of 2019 Norm Stewart Classic matchups (All taking place at Mizzou Arena)

Friday, December 6

5:00 pm — East Buchanan vs Clarksville Academy (Tenn.) boys

7:00 pm — Incarnate Word vs Blue Springs girls

9:00 pm — Jefferson City vs Hazelwood Central girls

11:00 pm — Centralia vs Mexico boys

Saturday, December 7

1:00 am — Tolton vs St. Joseph’s Academy girls

3:00 am — Harrisburg vs Calvary Lutheran boys

5:00 am — Columbia Independent vs Green Ridge boys

7:00 am — Booker T. Washington (Okla.) vs St. Louis Christian boys (Airing live on ESPNU)

9:00 am — Tolton vs Mehlville boys (Airing live on ESPNU)

Noon — Wentzville Liberty vs Liberty North boys

2:00 pm — Rock Bridge vs Kickapoo girls

4:00 pm — Hickman vs Clarksville Academy (Tenn.) boys

6:00 pm — East St. Louis (Ill.) vs Raymore-Peculiar boys

8:00 pm — Bishop Miege (Kan.) vs Cardinal Ritter boys

10:00 pm — Battle vs Raytown South boys

Sunday, December 8

Midnight — Jefferson City vs Warrensburg boys

2:00 am — Glendale vs East St. Louis (Ill.) girls

4:00 am — Community R6 vs Otterville boys

6:00 am — Community R6 vs Otterville girls

8:00 am — Battle vs Lincoln girls

10:00 am — Hickman vs School of the Osage girls

Noon — St. Elizabeth vs Nixa boys

2:00 pm — Rock Bridge vs Webster Groves boys

4:00 pm — Whitehaven (Tenn.) vs Trinity Catholic boys

 

 

Leave a Reply