Mexico Girls Wrestling Competes At Queen Of The North Tournament

The Mexico girls wrestling team competed at the Liberty North, Queen of the North Tournament on Saturday.

Mexico’s Katie Bowen took 2nd place in the 105 division.

Advertisement

And Mexico’s Kaylyn Pehle brought home third place.

 

105

Katherine Bowen (31-3) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Katherine Bowen (Mexico) 31-3 won by fall over Ava Kusick (Grain Valley) 16-8 (Fall 3:26)
  • Round 2 – Katherine Bowen (Mexico) 31-3 won by fall over Ellie Marrah (Staley) 7-6 (Fall 1:05)
  • Round 3 – Katherine Bowen (Mexico) 31-3 received a bye () (Bye)
  • Round 4 – Katherine Bowen (Mexico) 31-3 won by fall over Ava Meyers (Park Hill) 6-15 (Fall 0:35)
  • Round 5 – Jaden Breeden (Liberty) 35-1 won by decision over Katherine Bowen (Mexico) 31-3 (Dec 3-0)

110

Alizabeth Welch (14-12) placed 8th and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Alizabeth Welch (Mexico) 14-12 received a bye () (Bye)
  • Round 2 – Alizabeth Welch (Mexico) 14-12 received a bye () (Bye)
  • Round 3 – Rachel Mason (Central (St. Joseph)) 11-7 won by fall over Alizabeth Welch (Mexico) 14-12 (Fall 0:40)
  • Consolation Bracket – Aubree Pestano (Smithville) 9-12 won by fall over Alizabeth Welch (Mexico) 14-12 (Fall 0:57)
  • 7th Place Match – Alexis Ritchie (Liberty) 15-14 won by fall over Alizabeth Welch (Mexico) 14-12 (Fall 1:58)

115

Kaylynn Pehle (10-5) placed 3rd and scored 34.0 team points.

  • Round 1 – Kaylynn Pehle (Mexico) 10-5 received a bye () (Bye)
  • Round 2 – Kaylynn Pehle (Mexico) 10-5 received a bye () (Bye)
  • Round 3 – Kaylynn Pehle (Mexico) 10-5 won by fall over Kaydence Grass (Liberty North) 11-9 (Fall 5:16)
  • Championship Bracket – Angelina Vargas (Park Hill) 27-1 won by fall over Kaylynn Pehle (Mexico) 10-5 (Fall 1:18)
  • 3rd Place Match – Kaylynn Pehle (Mexico) 10-5 won by fall over Ariana Hartigan (Mid-Buchanan) 3-4 (Fall 1:33)

120

Abbigale Drew (17-9) placed 4th and scored 29.0 team points.

  • Round 1 – Abbigale Drew (Mexico) 17-9 received a bye () (Bye)
  • Round 2 – Abbigale Drew (Mexico) 17-9 received a bye () (Bye)
  • Round 3 – Abbigale Drew (Mexico) 17-9 won by fall over Ruby Freestone (Kearney) 12-10 (Fall 2:21)
  • Championship Bracket – Julia Breeden (Liberty) 27-5 won by fall over Abbigale Drew (Mexico) 17-9 (Fall 0:38)
  • 3rd Place Match – Lexi Hatfield (Staley) 13-2 won by decision over Abbigale Drew (Mexico) 17-9 (Dec 5-0)

135

Brett Iman (3-11) placed 11th and scored 12.0 team points.

  • Round 1 – Makaely Routh (Kearney) 12-14 won by decision over Brett Iman (Mexico) 3-11 (Dec 6-0)
  • Round 2 – Kalli Schuster (Mid-Buchanan) 23-4 won by fall over Brett Iman (Mexico) 3-11 (Fall 0:40)
  • Round 3 – Brett Iman (Mexico) 3-11 received a bye () (Bye)
  • Consolation Bracket – Rylee Meredith (Belton) 3-2 won by fall over Brett Iman (Mexico) 3-11 (Fall 1:34)
  • 11th Place Match – Brett Iman (Mexico) 3-11 won by decision over Jaeda Stroud (Park Hill) 1-20 (Dec 10-9)

235

Matty Tolbert (16-21) placed 4th and scored 29.0 team points.

  • Round 1 – Matty Tolbert (Mexico) 16-21 received a bye () (Bye)
  • Round 2 – Matty Tolbert (Mexico) 16-21 received a bye () (Bye)
  • Round 3 – Matty Tolbert (Mexico) 16-21 won by fall over Alice Parker (Kearney) 11-11 (Fall 5:30)
  • Championship Bracket – Kiara Boldridge (William Chrisman) 28-1 won by fall over Matty Tolbert (Mexico) 16-21 (Fall 0:20)
  • 3rd Place Match – Hope Charlton (Central (St. Joseph)) 15-6 won by fall over Matty Tolbert (Mexico) 16-21 (Fall 2:33)