Mexico Bulldogs Wrestling Results From Odessa Invitational On Saturday

Results for Mexico @ Odessa Invitational (02/01/2020)

106: Keith Ransom (Mexico) – 1st
Varsity – Quarterfinals – Keith Ransom (Mexico) over Canaan Wright (Marceline) (Fall 0:57)
Varsity – Semifinals – Keith Ransom (Mexico) over Jacob Foster (Logan-Rogersville) (TF 16-0 4:53)
Varsity – Round 2 – Keith Ransom (Mexico) over Kalin Guess (Ruskin) (Fall 0:50)
Varsity – Round 3 – Keith Ransom (Mexico) received a bye
Varsity – 1st Place Match – Keith Ransom (Mexico) over Sheldon Rader (Chillicothe) (TF 15-0 5:12)

Advertisement

113: Fernando Guzman (Mexico) – 6th
Varsity – Fernando Guzman (Mexico) over Jacob Zelle (Osage) (Dec 10-6)
Varsity – Round 1 – Owen  Uhls (Fulton) over Fernando Guzman (Mexico) (Fall 0:48)
Varsity – Round 2 – Fernando Guzman (Mexico) over Brayden Brown (Marceline) (Fall 1:22)
Varsity – Round 3 – Jase Todd (Odessa) over Fernando Guzman (Mexico) (TF 16-0 5:15)
Varsity – 5th Place Match – Lathon Wilcox (Kirksville) over Fernando Guzman (Mexico) (Fall 0:29)

113: Brayan Juarez (Mexico) – 4th
Varsity – Owen  Uhls (Fulton) over Brayan Juarez (Mexico) (Fall 1:15)
Varsity – Round 1 – Brayan Juarez (Mexico) over Lathon Wilcox (Kirksville) (Fall 4:20)
Varsity – Round 2 – Brayan Juarez (Mexico) over Jacob Zelle (Osage) (TF 15-0 5:47)
Varsity – Round 3 – Ethan Day (Excelsior Springs) over Brayan Juarez (Mexico) (Dec 5-0)
Varsity – 3rd Place Match – Jase Todd (Odessa) over Brayan Juarez (Mexico) (Dec 4-3)

120: Ricardo Juarez (Mexico) – 3rd
Varsity – Quarterfinals – Ricardo Juarez (Mexico) over Griffin Swearengin (Logan-Rogersville) (MD 17-8)
Varsity – Semifinals – Hunter Tarr (Kirksville) over Ricardo Juarez (Mexico) (Dec 6-4)
Varsity – Round 2 – Ricardo Juarez (Mexico) over Logan Yoder (Holden) (Fall 1:00)
Varsity – Round 3 – Ricardo Juarez (Mexico) over Zach Landsberg (Odessa) (Fall 0:55)
Varsity – 3rd Place Match – Ricardo Juarez (Mexico) over Ryder Gooch (Marceline) (Dec 5-3)

126: Dylan Mosley (Mexico) – 4th
Varsity – Quarterfinals – Dylan Mosley (Mexico) over Riley Williams (Logan-Rogersville) (UTB 3-2)
Varsity – Semifinals – Landen  Davis (Excelsior Springs) over Dylan Mosley (Mexico) (Fall 3:50)
Varsity – Round 1 – Dylan Mosley (Mexico) over Jacob  Barnes (Fulton) (Dec 7-5)
Varsity – Round 3 – Donovan Gaines (Kirksville) over Dylan Mosley (Mexico) (Dec 5-2)
Varsity – 3rd Place Match – Donovan Gaines (Kirksville) over Dylan Mosley (Mexico) (Dec 8-4)

132: Kenley Allen (Mexico) – 6th
Varsity – Kenley Allen (Mexico) over Cole Eppy (Southern Boone) (Dec 11-6)
Varsity – Round 1 – Ryan  Schepers (Osage) over Kenley Allen (Mexico) (Fall 1:10)
Varsity – Round 2 – Sam  Hrabovsky (Fulton) over Kenley Allen (Mexico) (Fall 2:27)
Varsity – Round 3 – Zane Palmer (Odessa) over Kenley Allen (Mexico) (Fall 1:21)
Varsity – 5th Place Match – Zane Palmer (Odessa) over Kenley Allen (Mexico) (Fall 2:39)

138: Ahrajah Givens (Mexico) – 11th
Varsity – Round 1 – Logan Blickhan (Kirksville) over Ahrajah Givens (Mexico) (Fall 2:41)
Varsity – Round 3 – Eric  Westbrook (Osage) over Ahrajah Givens (Mexico) (Fall 1:21)
Varsity – Round 4 – Evan  Dews (Fulton) over Ahrajah Givens (Mexico) (Fall 4:38)
Varsity – Round 5 – Jaxon Schmitt (Marceline) over Ahrajah Givens (Mexico) (Fall 1:00)
Varsity – Round 6 – Ahrajah Givens (Mexico) received a bye

145: Kevin Duong (Mexico) – 2nd
Varsity – Quarterfinals – Kevin Duong (Mexico) over Owen Christian (Logan-Rogersville) (Fall 4:21)
Varsity – Semifinals – Kevin Duong (Mexico) over Luther Evans (Kirksville) (Fall 1:55)
Varsity – Round 2 – Kevin Duong (Mexico) over Robert Cullen (Ruskin) (Fall 1:10)
Varsity – Round 3 – Kevin Duong (Mexico) received a bye
Varsity – 1st Place Match – Gavin Gross (Odessa) over Kevin Duong (Mexico) (MD 10-2)

152: Terrell Williams (Mexico) – 6th
Varsity – Quarterfinals – Hunter Nelson (Marceline) over Terrell Williams (Mexico) (Fall 2:49)
Varsity – Cons. Round 1 – Terrell Williams (Mexico) over Keaton Christian (Logan-Rogersville) (Fall 5:50)
Varsity – Round 1 – Terrell Williams (Mexico) received a bye
Varsity – Round 2 – Damon Ashworth (Excelsior Springs) over Terrell Williams (Mexico) (Fall 2:30)
Varsity – 5th Place Match – Austin Skaggs (Southern Boone) over Terrell Williams (Mexico) (Dec 6-4)

Clint Allen (Mexico) – DNP
Varsity – Luke  Malizzi (Odessa) over Clint Allen (Mexico) (Fall 3:06)
Varsity – Round 1 – Jackson Love (Excelsior Springs) over Clint Allen (Mexico) (Dec 3-1)
Varsity – Round 2 – Clint Allen (Mexico) over Brock Miller (Chillicothe) (Fall 3:13)
Varsity – Round 3 – Chase Cordia (Osage) over Clint Allen (Mexico) (Fall 2:30)
Varsity – 3rd Place Match – Dawson Wheeler (Chillicothe) over Clint Allen (Mexico) (Fall 4:55)

Deacon Haag (Mexico) – DNP
Varsity – Deacon Haag (Mexico) received a bye
Varsity – Round 1 – Deacon Haag (Mexico) over Dalton  Goodwine (Excelsior Springs) (Dec 10-5)
Varsity – Round 2 – Parker Laudwig (Kirksville) over Deacon Haag (Mexico) (Fall 1:03)
Varsity – Round 3 – Cullen  Bruner (Marceline) over Deacon Haag (Mexico) (Fall 0:57)
Varsity – 5th Place Match – Dalton  Goodwine (Excelsior Springs) over Deacon Haag (Mexico) (Fall 5:53)

Je`Von Mahaney (Mexico) – DNP
There are no match results associated with this wrestler

 

Leave a Reply