Senior Leadership Abundant From Mexico Track Team At Don Dobson Invitational In Fulton

The Mexico Boys Track Team came away with a convincing Team Title with a first place finish against nine teams in the Don Dobson Track Invite held on Fulton on Friday.

Head Coach Buck Green reports Senior leadership was abundant from Moenasia Sidique, Dante Billups, Ian Williams, Jordan Mitchell, Keeley Diblasi,  Raef Yager, Alex Wilson and Tyler Quinlan.

(Photo Credits To Eric Mattson)

Personal best for Mitchell, Anthony Shivers, Raef Yager,  Alex Wilson, Messiah Simpson, Caleb Prater and Quinlan.

Boys swept sprint relays!

BOYS:

MEET CHAMPIONS:

B-4×100 – BILLUPS, MITCHELL, K. DIBLASI, SHIVERS                 44.31

B-4X200 – MITCHELL, SHIVERS, WILLIAMS, K. DIBLASI         1:32 SB

B-4X400 – QUINLAN,E. DIBLASI,K. DIBLASI,WILLIAMS       3:39

200- ANTHONY SHIVERS                                                                22.87PR

300 HURDLES – IAN WILLIAMS                                                   44.31

B HIGH JUMP – RAEF YAGER                                                        6’4 PR

2ND

100 – JORDAN MITCHELL                                                              10’7 PR

200 – JORDAN MITCHELL                                                              23.01

SHOT PUT- ALEX WILSON                                                              41’2 PR

3RD

800 –TYLER QUINLAN                                                                     2;15        Personal Record

TRIPLE JUMP – KANYE NUNNELLY                                              37’6

4X800 – THOMAS PEUSTER,RACE AZDELL,MEKI OWENS,TYLER QUINLAN 9:23

4TH

400 – EVAN DIBLASI                                                                        56.77

SHOT PUT – CALEB PRATER                                                          40’4 PR

PV -BEN CLAMPITT                                                                          9’11

5TH

100 – DANTE BILLUPS                                                                       11.27 PR

6TH

800 – RACE AZDELL –                                                                       2;19

1600 – THOMAS PEUSTER                                                            5:06

HIGH JUMP- BEN CLAMPITT –                                                      4’11

LONG JUMP – KANYE NUNNELLY                                               17’00

8TH

3200 – GUY FAIRCHILD                                                                   11:11 PR

GIRLS:

2ND

4X200 – ALEXIS SMYTHE,MOENASIA SIDIQUE,ELLA RAINES,SIDNEY TURLINGTON 1:55 SB

400 – MOENASIA SIDIQUE                                                           60.6

4TH

4X400 – ALEXIS SMYTHE,SIDNEY TURLINGTON,KALI TURLINGTON,MOENASIA SIDIQUE 4:32

HIGH JUMP – MESSIAH SIMPSON                                             4’5

6TH

3200 – ANNA FAIRCHILD                                                               13:28

7TH

1600 – ANNA FAIRCHILD                                                               6:14

TRIPLE JUMP- MESSIAH SIMPSON                                             30’9 PR

Pole vault  – RYLEA MILLER                                                           5’11

8TH

200 – ELLA RAINES 30.77

Leave a Reply